
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.12 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
Stock: 1273
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50085
Ext.Price$0.50085
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50085 | $0.50085 |
| 10 | $0.42732 | $4.27320 |
| 25 | $0.40479 | $10.11975 |
| 50 | $0.38344 | $19.17200 |
| 100 | $0.36322 | $36.32200 |
| 300 | $0.34313 | $102.93900 |
| 500 | $0.32416 | $162.08000 |
| 1000 | $0.30868 | $308.68000 |
| 3000 | $0.29165 | $874.95000 |
| 5000 | $0.27555 | $1377.75000 |
| 10000 | $0.27167 | $2716.70000 |
